طراحی سایت ریسپانسیو چیست و دلایل الزامی بودن آن

طراحی سایت ریسپانسیو چیست و دلایل الزامی بودن آن

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  طراحی سایت ریسپانسیو چیست ؟ به طراحی سایتی گفته می‌شود که سازگار با تمامی دستگاه‌های هوشمند است. به عبارت دیگر این سایت بهترین تجربه را برای کاربران دستگاه‌های مختلف رقم می‌زند. این تضمین را می‌دهد که سایت شما به بهترین شکل در صفحات وب نمایش داده می‌شود و استفاده از آن در چندین لپ‌تاپ، رایانه‌های رومیزی، تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند آسان است.

  امروزه موتورهای جستجو مانند گوگل، طراحی سایت ریسپانسیو را در الگوریتم‌های خود اولویت‌ قرار می‌دهند و اگر سایتی سازگار با گوشی‌های هوشمند باشد، این پتانسیل را دارد که رتبه بالاتری در گوگل نسبت به سایر سایت‌های غیر موبایلی بگیرد، در نتیجه مهم است که سایت شما ریسپانسیو باشد.

  بیش از 4 میلیارد ‌کاربر تلفن هوشمند در جهان از سایت‌های اینترنتی دیدن می‌کنند و این رقم کمی نیست. تقریباً نیمی از جهان وقت خود را در وب‌سایت‌ها صرف می‌کنند، به همین دلیل جای تعجب نیست که شاهد افزایش ترافیک تلفن‌ همراه در مقایسه با کاربران دستکاپ باشیم. از این جهت طراحان سایت باید یک طراحی واکنش گرا را در نظر بگیرند.

  در ادامه به طراحی سایت ریسپانسیو بیشتر می‌پردازیم و دلایل الزامی بودن آن را برایتان آشکار می‌کنیم. از این جهت از شما دعوت می‌شود تا پایان این مطلب از نوین رنک همراهمان باشید.

   

  چرا باید یک وبسایت ریسپانسیو ایجاد کنیم؟

  قبل از هر چیز باید بدانید که موتورهای جستجو به خصوص گوگل، اهمیت زیادی برای طراحی وب سایت ریسپانسیو قائل است. ارائه یک تجربه کاربری شفاف و روان به کاربران بسیار مهم بوده تا بتوانند به راحتی با وب سایت شما به حرکت درآیند. ایجاد یک طراحی ریسپانسیو برای وب سایت می‌تواند یک فرآیند زمان‌بر باشد، اما برای هر وب سایتی به دلایل زیر ضروری است.

  فرقی نمی‌کند طراحی سایت ریسپانسیو به دلیل کاربران باشد یا صاحبان مشاغل، از آنجایی که کسب و کارها مستقیماً به یکدیگر وصل هستند، اگر کار تجربه خوبی داشته باشد باعث افزایش تعامل، رشد و نرخ تبدیل می‌شود. مهمترین مزایای طراحی وب سایت ریسپانسیو در ادامه برایتان ليست کرده‌ایم.

   

  √  بالا بردن رتبه گوگل

  طراحی سایت ریسپانسیو می‌تواند به رتبه بالاتر سایت شما کمک کند، همانطور که می‌دانید موتور جستجوی گوگل به عنوان شماره یک موتورهای جستجوگر شناخته می‌شود. اکثر بازدیدکنندگان سایت شما از یک دستگاه تلفن همراه استفاده می‌کنند و موتور جستجوی گوگل به دلیل سازگاری با آنها می‌تواند رتبه بالاتری به سایت شما بدهد زیرا کاربران دسترسی آسانتری به چنین سایت‌هایی دارند.

   

  √ سازگاری ریسپانسیو با صفحات وب تلفن‌های هوشمند

  جستجوهای موبایل نیمی از جستجوهای گوگل را تشکیل می‌دهند و برای بسیاری از تبلیغ‌کنندگان، بیشتر ترافیک ناشی از جستجوی کاربران در تلفن‌های همراهشان است. اگر سایت شما موبایل فرندلی نباشد، احتمال خروج بازدیدکنندگان 5 برابر بیشتر خواهد بود.

   

  √ کاهش نرخ پرش

  بسیاری از وب سایت‌ها دارای نرخ پرش بالایی هستند زیرا تجربه کاربری خوبی را ارائه نمی‌دهند. با این حال، با جستجو بیشتر در سایت شما، با طراحی وب ریسپانسیو، نرخ پرش کمتر خواهد بود. و تجربه کاربری بهتر، شانس رتبه بهتر را در موتورهای جستجو گوگل افزایش می‌دهد. به عنوان یک قانون کلی نرخ پرش در محدوده 26 تا 40 درصد را می‌توان محدوده‌ای عالی تعریف کرد.

   

  √ افزایش نرخ تبدیل

  اگرچه افزایش نرخ تبدیل به یک کمپین بازاریابی موفق و در دسترس بودن محتوای با کیفیت بستگی دارد، یک وب سایت واکنش‌گرا می‌تواند تعاملی ارگانیک با مخاطب ایجاد کند. کاربر یک وب سایت ریسپانسیو از طراحی سازگار با موبایل راضی است و با استفاده از آن احساس امنیت بیشتری می‌کند.

  وب سایتی با طراحی بهینه و ریسپانسیو بیشتر توسط گوگل ترجیح داده می‌شود و باعث افزایش ترافیک ارگانیک خواهد شد. نرخ پرش کاربر کاهش می‌یابد و حفظ ظاهر حرفه‌ای با طراحی به راحتی در دسترس منجر به افزایش نرخ تبدیل برای محصولات و خدمات می‌شود.

   

  √ تجربه کاربری بهتر

  اگر کاربر جدیدی در مسیریابی وب سایت شما مشکل داشته باشد، سایت را ترک می‌کند و دیگر برنمی‌گردد. با یک صفحه وب واکنش‌گرا و بهینه، کاربران تجربه‌ای با کیفیت خواهند داشت. یک سایت با طراحی وب ریسپانسیو به کاربران اجازه می دهد تا به راحتی بر روی دسکتاپ یا دستگاه‌های تلفن همراه پیمایش کنند.

   

  √ سهولت در ردیابی داده ها

  یک وب سایت واکنش گرا ترافیک تلفن همراه بیشتری ایجاد می‌کند و نقش مهمی در ردیابی تجزیه و تحلیل یک وب سایت به طور موثرتر ایفا می‌کند. اکثر وب سایت‌ها از ابزار گوگل برای تجزیه و تحلیل صفحات استفاده می‌کنند، گوگل نسخه موبایل یک محتوا را در اولویت قرار می‌دهد. این روزها اگر بخواهید سرعت وب سایت خود را در تجزیه و تحلیل سرعت صفحه گوگل بررسی کنید، به جای دسکتاپ، سرعت صفحه موبایل خود را خواهید دید.

   

  چگونه می‌توانیم یک وب سایت ریسپانسیو ایجاد کنیم؟

  \"چگونه

  برای ایجاد یک سایت ریسپانسیو می‌توانید با وایرفریم‌ها شروع کنید. در طراحی یک وب سایت همیشه با برنامه ریزی طرح شروع می‌شود و هیچ ابزاری بهتر از وایرفریم‌ها نیست. تجربه کار با ابزار Wirefram نشان می‌دهد که سرعت و سادگی دو ویژگی مهم این ابزار هستند. در مراحل اولیه طراحی، باید آزمایش کنید و ببینید چه راه حل‌هایی برای کاربران شما بهتر عمل می‌کنند.

   زمان اضافی را صرف ساختن پیکسل‌های وایرفریم خود نکنید در عوض، طرح‌بندی خود را ایجاد کنید و آن را با مخاطبان هدف خود تأیید کنید، و به جای زیبایی‌شناسی، بر عملکرد و اطلاعات تمرکز داشته باشید.

  وقتی نوبت به ایجاد طرح‌ بندی‌های ریسپانسیو می‌رسد، اکثر طراحان از رویکرد اول موبایل پیروی می‌کنند، به این معنی که ابتدا محتوا را طوری طراحی می‌کنند که با اندازه صفحه‌نمایش کوچک مطابقت داشته باشد. طرحی ایجاد کنید که در کوچکترین نقطه به خوبی کار کند و سپس آن را برای نماهای بزرگتر تنظیم کنید.

  وقتی طراحان یک تجربه موبایلی ایجاد می‌کنند، باید به این فکر کنند که چه محتوایی را می‌خواهند به کاربران ارائه دهند و به چه ترتیبی باشد. اندازه صفحه نمایش کوچک انگیزه بزرگی برای انجام فهرست محتوا، ارزیابی محتوا و اولویت بندی آن بر اساس نیازهای کاربران نهایی است.

   این فرآیند به تمایز محتوای ضروری از عناصر غیرضروری کمک می‌کند که در صفحه‌های کوچک‌تر می‌توانند باعث حواس‌پرتی شوند.

  در طراحی سایت ریسپانسیو، گرید یک چارچوب دو بعدی متشکل از ستون‌ها و ردیف‌ها است که به شما امکان می‌دهد عناصر UI را دقیقاً در یک صفحه قرار دهید. استفاده صحیح از یک شبکه به شما کمک می‌کند از موقعیت‌هایی که در آن عناصر UI در اندازه‌های مختلف صفحه با هم همپوشانی دارند، دوری کنید و  یک طرح‌بندی کامل ایجاد می‌شود که کاملاً پاسخگو است.

  این گرید ایجاد تجربه مناسب) برای ایجاد یک طرح بندی مناسب برای هر نقطه شکستی که تعریف کرده‌اید، انعطاف پذیری ایجاد می‌کند، به طوری که محتوا و طراحی کاملاً متناسب با هر دیدگاه باشد. تغییر تعداد ستون‌ ها و ردیف‌ها در یک شبکه و همچنین اندازه و فاصله آنها، می‌تواند طرح‌بندی بهتری برای بازدیدکنندگان سایت ایجاد کند.

   

  آیا طراحی سایت ریسپانسیو برای همه سایز صفحات دستگاه‌ها شدنی است؟

  سایت‌های با طراحی ریسپانسیو با دستگاه‌های مختلفی ساز‌گار هستند و بدون توجه به سایز صفحات وب، محتوای سایت را به طور کامل نشان می‌دهد. این ویژگی باعث شده که کابران تلفن همراه از انواع وب‌سایت‌ها استفاده کنند و در واقع فرقی ندارد که شما از کدام دستگاه هوشمند استفاده می‌کنید، سایت ریسپانسیو شده با بهترین رزلوشن و صفحه کاربری، مطالب را نشان می‌دهد.

  با تغییری ‌که در سال 2015 شد، گوگل اعلام کرد که وب سایت‌های صدرصد سازگار با موبایل در نتایج جستجو رتبه بالاتری خواهند داشت و سازگار با موبایل، به طور مستقیم بر رتبه و امتیاز آن در نتایج گوگل تأثیر می‌گذارد. پیش از این، گوگل در نتایج جستجوی موبایل، وب‌سایت‌های سازگار با گوشی‌‌های هوشمند را در نظر می‌گرفت و به کاربران خود نشان می‌داد.

   

  چرا گوگل طراحی ریسپانسیو را دوست دارد؟

  گوگل بیان می‌کند که وب‌سایت‌هایی که محتوای با کیفیت و تجربه کاربری ثابتی را در چندین دستگاه تلفن همراه ارائه می‌دهند، در نتایج جستجو رتبه بالاتری دارند. طراحی واکنشگرا را برای هدف قرار دادن کاربران تلفن همراه خود توصیه می‌کند. در این مورد، به عنوان یک صاحب کسب و کار، اگر می‌خواهید مشتریان شما بتوانند به راحتی فروشگاه اینترنتی شما را در وب پیدا کنند، قطعاً باید این پیشنهاد را جدی بگیرید.

  یکی دیگر از مزایای پشتیبانی از طراحی واکنش گرا این است که یک URL واحد برای وب سایت کسب و کار خود داشته باشید. وب سایت شما نیازی به پشتیبانی از دو URL مختلف مانند « www.domain.com » و «m.domain.com» ندارد. وب‌سایت‌های تلفن همراه مجزا معمولاً در موتورهای جستجو رتبه بهتری ندارند. زیرا Googlebot برای بازیابی محتوای سایت شما باید چندین بار سایت شما را با عوامل کاربری مختلف بخزد. با این حال، اگر وب سایت شما از طراحی ریسپانسیو پشتیبانی می‌کند.

  عامل کاربر Googlebot فقط یک بار باید صفحات شما را بخزد. این کار راندمان اسکن را افزایش می‌دهد. بنابراین، به طور غیرمستقیم به گوگل کمک می‌کند محتوای سایت شما را بیشتر ایندکس کند و در بیشتر مواقع آن را زنده نگه می‌دارد.

   

  بهترین ابزارهای تست ریسپانسیو بودن سایت

  \"بهترین

  در این بخش به معرفی ابزارهایی می‌پردازیم که به شما کمک می‌کنند که متوجه شوید که سایت شما ریسپانسیو است یا خیر. این ابزارها محدوده گسترده‌ای از دستگاه‌های هوشمند را در بر می‌گیرند:

   

  √ ابزار Pixeltuner

  این یک ابزار تست ریسپانسیو بودن سایت است و مانند دیگر ابزارها واکنش گرا بودن یک سایت را نشان می‌دهد. تفاوتی که در این ابزار وجود دارد، فقط تا اندازه 6 برای نمایش صفحه را ارائه می‌دهد و می‌توانید مطمئن شوید که پایه و اساس صفحات سایت درست است.

  √ بررسی وضعیت ریسپانسیو سایت با ابزار responsinator

  این ابزار درس استفاده آسانی دارد و هر کاربری به سادگی و بدون نیاز به هیچ آموزشی می‌تواند تست ریسپانسیو بودن سایتش‌ را انجام دهد. برای شروع کار تنها کافیست که URL سایت خود را در آن وارد کرده و تست را به سادگی انجام دهید.

  کافیه که فقط وارد آدرس responsinator.com شده و در کادر بالا ( قسمت Enter Your Site ) آدرس سایت خودتان را وارد کرده و بر روی دکمه GO کلیک کنید.

  بعد از چند ثانیه، میتوانید وضعیت ریسپانسیو سایت خودتان را در دستگاه های مختلف، مشاهده کنید.

  √ ابزار Gogel chrome tool

  اگر به مرورگر گوگل دسترسی داشته باشید دیگر نیازی به هیچ ابزار تستی برای ریسپانسیو بودن سایت ندارید. زیرا مرورگر قابلیت تست صفحه دارد و برای این کار کافی است که در هر صفحه وب، کلیک راست نموده و سپس گزینه inspect را بزنید و دکمه elements را خواهید دید، روی آن کلیک کنید. بعد از کلیک صفحه نمایشگر شما وب سایت مورد نظر را در نقاط تقابل نشان می‌دهد.

   

  √ ابزار Devtool Device

  با این ابزار کارهای جالبی می‌توانید انجام بدهید از جمله ورودی‌های دستگاه را برای موقعیت مکانی و جهت گیری با تلفن همراه شبیه سازی کنید. همچنین انواع اندازه‌ها و کیفیت‌های متفاوت صفحه نمایش را ارائه می‌دهد.

   

  کلام آخر

  به طور کلی طراحی سایت ریسپانسیو باعث می‌شود که یک وب سایت با همه‌ی دستگاه‌ها هوشمند سازگار باشد. در واقع هر صفحه وب که فکرش را کنید، می‌تواند سایت شما را نمایش دهد با تمام جزئیاتی که در آن سایت وجود دارد. کاربران از سايت‌های ریسپانسیو می‌گویند که تجربه کاربری بهتری نسبت به سایر سایت‌های غیر ریسپانسیو دارد.

  برای اطلاعات بیشتر درباره طراحی سایت ریسپانسیو می‌توانید با ما تماس بگیرید‌. در گروه نوین رنک، ما در طراحی وب‌ها سفارشی شده تخصص داریم. ما می‌توانیم با توجه به نیازها و اهداف کسب و کار شما یک طراحی سایت متناسب و واکنش گرا به شما ارائه می‌دهیم. به ما فرصتی بدهید تا شما را تحت تاثیر قرار دهیم از تصميم خود راضی خواهید بود.

   

   

  با ما خدماتی حرفه ای دریافت کنید

  5/5

  پیام بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بیشتر بخوانید و  به مطالعه و یادگیری ادامه دهید
   
  Scroll to Top